poniedziałek, 9 maja 2011

Jak zmierzyć mięsność?

Knury PIC od lat znane są z tego, że produkowane przy ich wykorzystaniu tuczniki cechują się zarówno wysoką mięsnością jak i jednorodnością.

Test 2011 – średnia z 839 tusz przy średnim WBC 93,5 kg
Klasa S 33,5% + Klasa E 51,6% + Klasa U 14,1% = 99,2% w Klasach SEU! ( 85,1% SE!)

Tak dobre wyniki osiągane są przez hodowców zarówno w wyniku krzyżowania z lochami PIC jak również konkurencji.
Gdzie leży więc tajemnica ich jakości? Na pewno lata racjonalnej selekcji i jakości zbieranych przez nas danych pozwalają bardzo dokładnie ocenić testowane zwierze, jak również wybrać najlepsze reproduktory następnych pokoleń.

Ocena rzeczywistej mięsności jest jednym z parametrów wyceny zwierząt – ale jak ją zmierzyć?
-  można zwierzę uśpić i poddać skanowaniu przy użyciu tomografu – próbowaliśmy niestety ta metoda jest niepraktyczna i bardzo kosztowna.
-  możemy zwierzę zabić i poddać rozbiorowi, niestety później nie będzie nadawało się do rozrodu L
-  można ją oszacować na podstawie tylko grubości tłuszczu grzbietowego przy danej wadze – co zwykle firmy hodowlane wykorzystują … niestety metoda ta jest bardzo niedokładna i nie mówi nic o oku polędwicy a co za tym idzie rzeczywistej mięsności!
-  wreszcie możemy poddać zwierzę USG, które pokaże realną wartość tłuszczu grzbietowego oraz oka polędwicy a co za tym idzie rzeczywistą wartość selekcjonowanego knura. Dlatego we wszystkich centrach genetycznych PIC wykorzystuje USG do wyceny mięsności selekcjonowanych zwierząt zarodowych.

Urządzenie USG ALOKA

Realny pomiar grubości tłuszczu grzbietowegi i oka polędwicy  ...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kim Jesteśmy?

Moje zdjęcie
Warszawa, Poland
Kontakt tel: 022 5695740 email: polskainfo@genusplc.com PIC to firma hodowlana wykorzystująca wiodace technologie w sektorze trzody chlewnej w celu obnizenia kosztów produkcji wysokiej jakosci chudego miesa. Doskonalimy ważne ekonomicznie i produkcyjnie cechy tuczników, tak by hodowca zawsze osiągał "zdrowy zysk!".